Ceny w sklepach w czerwcu Te produkty podrożały najbardziej

indeks cen w sklepach detalicznych

We wrześniu też były liderem w rankingu drożyzny, ale ich ceny wzrosły wtedy o 10,8 proc. – Podaż w obszarze warzyw jest znacznie uszczuplona po anomaliach pogodowych. W dużej mierze są więc importowane zza granicy, a na ich ceny wpływają m.in. Takie czynniki, jak wartość złotego i koszt transportu.

Podsumowując, Robert Biegaj zaznacza, że oprócz krajowych czynników, wiele złego może też przynieść sytuacja na świecie. Zaostrzy się konflikt w Ukrainie albo coś wydarzy się na Bliskim Wschodzie, to u nas też skomplikuje się sytuacja. Wartości niestety trzeba będzie dołożyć kilka dodatkowych procent. Podwyżki cen nie będą oczywiście takie, jak w szczycie zeszłorocznej inflacji, ale z pewnością konsumenci je odczują, gdy zacznie się zbliżać Boże Narodzenie. – Wysokie ceny nabiału są głównie związane z rosnącymi kosztami surowców energetycznych. Dopóki te nie spadną, dopóty konsumenci nie mają co liczyć na niższe koszty zakupów w sklepach.

W całym rankingu najmniej podrożały środki higieny osobistej. Z kolei na symbolicznym minusie uplasowały się karmy dla zwierząt. Eksperci komentujący te dane przypominają, że zakończył się blisko dwuletni okres spadków cen w rolnictwie. Tłumaczą również, że wytwórcy mierzą się z wysokimi kosztami produkcji i przechowywania. Dalej w zestawieniu widać produkty tłuszczowe ze wzrostem o 6,9 proc.

Ceny nadal rosną, ale wolniej niż rok temu. W sklepach jest drożej średnio o 2,1 proc. r/r

Widać też było większe zainteresowanie krajowymi produktami, szczególnie świeżymi. I to finalnie przełożyło się na Wszystko dzieje się w Chinach jest teraz niepokojące Pięć rzeczy do oglądania wzrosty cen – stwierdza Karol Kamiński. – Producenci tego typu żywności bardzo długo wstrzymywali się od przerzucania rosnących kosztów na swoich klientów. Jednak mniej więcej w połowie zeszłego roku zaczęło się to zmieniać. Wytwórców zwyczajnie nie było już stać na to, żeby brać na siebie rosnących kosztów produkcji. Do tego doszedł też wzrost cen mięsa, które w dużej mierze jest używane w produkcji tego typu żywności – analizują specjaliści z Centrum Analiz Rynkowych UCE RESEARCH.

To większy wzrost niż wyliczony (wg tej samej metodologii) we wrześniu – 4,9 proc., a także w sierpniu – 4,3 proc. Dane pochodzą z cyklicznego raportu pt. „INDEKS CEN W SKLEPACH DETALICZNYCH”, który pokazuje średnią wartość cenową, notowaną miesiąc do miesiąca i rok do roku. Niniejsza analiza przedstawia wyniki ze stycznia 2022 roku, porównane z danymi z analogicznego okresu ub.r.

Tyle rodzice w tym roku stracili z 800 plus. Ważny głos ekonomisty

„Dynamika cen SaxoBank Forex Broker-przegląd i informacje SaxoBank nabiału była pod presją zmniejszonej podaży, zarówno ze strony ograniczonego importu zza naszej wschodniej granicy, jak i warunków pogodowych. Do tego Polska staje się powoli liderem produkcji mleka. Zmniejszona podaż na rynek krajowy powoduje powolny wzrost cen obserwowany w sklepach” – wyjaśnia ekspertka.

  1. Wzrosty (liczone wg tej samej metodologii) nie przekraczały bariery 5% rdr.
  2. Jednak mniej więcej w połowie zeszłego roku zaczęło się to zmieniać.
  3. Tak pokazuje ostatnia analiza rynkowa prawie 79 tys.
  4. Takie czynniki, jak wartość złotego i koszt transportu.

Ponadto w październiku był tylko jeden spadek, a miesiąc wcześniej dwie kategorie znalazły się na minusie. Na drugim miejscu zestawienia obejmującego największe podwyżki znajdują się inne artykuły – 47,6%. W tej kategorii najbardziej wyraźne są przede wszystkim wzrosty cen karmy dla psów oraz kotów – odpowiednio o 58,1% i 41,3%.

indeks cen w sklepach detalicznych

Czy rynek stoi u bram przełomu? – Rynkowy Serwis Spod Lady – 15.11.24 r.

Z zebranych danych wynika również, że w styczniu br. Najbardziej podrożały w relacji rocznej produkty tłuszczowe – o 58,7%. Jak informują autorzy raportu z UCE RESEARCH, o wzroście tej kategorii głośno było już od połowy zeszłego roku. Drożyzna szczególnie jest widoczna w przypadku oleju – skok o 73,5%. Margaryna do pieczenia zdrożała o 30%.

Drożyzna w sklepach dopiero się zaczyna. W końcu roku będzie jeszcze gorzej

Przy tym sama żywność i napoje bezalkoholowe poszły w górę o 19,1% r/r. Największy wzrost po raz kolejny odnotowały karmy dla zwierząt – o 48,8% r/r. Na drugim miejscu ponownie uplasowały się warzywa ze średnim wzrostem o 35,7% r/r. W czołówce najbardziej drożejących kategorii w ujęciu r/r widać też chemię gospodarczą – 27,7%, nabiał – 26,8%, dodatki spożywcze – 26,1%, a także pieczywo – 25%. Z kolei najmniejsze podwyżki w relacji rocznej odnotowały produkty tłuszczowe – 8,5%, owoce – 10,4%, używki – 12,8%, jak również słodycze i desery – 13,4%, podano. Wśród lekko drożejących kategorii widać art. dla dzieci ze wzrostem na poziomie 1,5 proc., a także chemię gospodarczą – 1,2 proc.

Spodziewałabym się dalszego wzrostu cen w tej kategorii” – komentuje dr inż. Anna Motylska-Kuźma z Uniwersytetu Dolnośląskiego DSW. Widać zatem, że drożyzna w  sklepach cały czas rośnie. W zeszłym miesiącu na 17 monitorowanych kategorii 14 wykazało jednocyfrowy wzrost, a we wrześniu – 13. Do tego ostatnio Goldman Sachs zażywać na żywo z SIGMA X Europe MTF 21 grudnia 2 segmenty zaliczyły dwucyfrowe podwyżki i tak też było poprzednio. Ponadto w październiku był tylko 1 spadek, a miesiąc wcześniej 2 kategorie znalazły się na minusie.